• Evžen Korděnko

Kariéra po padesátce… Protimluv?

Aktualizace: 23. led 2019


Je Vám přes padesát a věříte, že už to těch pár let do důchodu nějak doklepete? Máte práci, která Vám momentálně vyhovuje, nebo to ve skutečnosti ani tak optimální není, ale říkáte si, že už nemá cenu něco měnit, jste už přeci téměř jednou nohou v penzi…Nebo je to spíše tak, že se cítíte ještě příliš mladí na podobné úvahy. Děti už odrostly, a tak máte mnohem více času pro sebe a možná byste si chtěli zkusit ještě něco jiného, než to, čím se momentálně živíte.

Slyšíme z médií, že pracovních příležitostí je přeci všude kolem nás spousta a nezaměstnanost téměř žádná. Jenže jak na to? Vždyť už mám přes padesát, má to vůbec smysl?

Ano, má to smysl! A velký.


Dnes to ještě tolik necítíme, ale populační vývoj je neúprosný. Padesátníků začíná být na trhu práce většina a časem se tato nerovnováha bude ještě zvětšovat. Patříme k silným populačním ročníkům, a to se jen tak nezmění. Navíc patříme ke generaci, která má to štěstí, že žije většinu života v době s vysokou úrovní zdravotnictví a zdravotní osvěty. Díky dostupnějším znalostem a společenským trendům se více či méně snažíme o zdravější životní styl a je vysoká pravděpodobnost, že se v dobré kondici dožijeme 70, 80 i více let.


Říká se, že dnešní padesátníci jsou ve stejné kondici jako dřívější třicátníci. To tedy znamená, že si chceme ještě poměrně dlouhou dobu udržet své koníčky, aktivně a smysluplně trávit volný čas a zároveň trávit smysluplně čas i v práci. Chceme být ještě platní a cítíme, že pokud jsme, pak to vede k celkově vyšší spokojenosti v životě.Možná se mnou nebudete souhlasit, ale být padesátníkem v současné době je v něčem podobné situaci, kdy jsme končili základní školu a rozhodovali se o budoucím směru vzdělávání, potažmo o budoucí kariéře. Možností je nepřeberně a je jen na nás, kterým směrem se zkusíme vydat a čas nakonec sám ukáže. Máme ještě hodně času a chceme si po celou dobu udržet nebo zvyšovat náš životní standard, abychom si mohli ještě dlouho užívat rodiny, vnoučat, cestování, kultury, sportu, zahrádky…, a čehokoliv jiného co náš činí šťastnými.


Mít přes padesát je ve skutečnosti jen další z životních křižovatek, kterých jsme již zažili všichni mnoho a ještě také zažijeme. Je to jistě životní etapa, kdy je stále nezbytné zvažovat svoji dosavadní kariéru a představit si sebe sama na své kariérové cestě za pět, deset, a ano, i dvacet let. Už nemáme ten luxus čtyř i více let vzdělávání, jako jsme měli, když jsme končili základní školu. Máme zato mnohem více životních zkušeností a moudrosti, které jsou nedocenitelné. Stojí za to využívat všech možností jak svoji hodnotu stále zvyšovat a uplatňovat. Vzdělávání nikdy neprobíhalo jen ve školních lavicích a v dnešní době technologických možností a přístupu k informacím to platí o to více.


Prakticky ve všech profesích se dnes musíme rozvíjet a vzdělávat konstantně. Dobří zaměstnavatelé s tímto faktem aktivně pracují. Stejně tak pokrokové firmy cíleně sází na věkovou pestrost svých týmů a připravují lídry na všech úrovních, aby dokázali z této přednosti těžit. Má proto smysl pracovat ve firmách, kde se tomu tak děje, kde mohu svoji kariéru neustále rozvíjet a přispívat tak ke své hodnotě na pracovním trhu nejen dnes, ale zejména do budoucnosti.Evžen Korděnko

Aliance 50+

Úkolem Aliance50+ je pomáhat lidem nad 50 let s hledáním lepšího pracovního uplatnění. A také propojovat je se zaměstnavateli, kteří jsou vstřícní a na datu narození u nich nezáleží. Prostě s těmi, kteří vědí, že dělat závěry jen z data narození je velká chyba. Zjistětě více o našich kariérních kurzech ZDE.

119 zobrazení